Plávajúca podlaha
Čo dať na dlážku?
Rozhodli ste sa pre rozsiahlu rekonštrukciu? Iste vás čaká aj renovácia podlahy. Viete, čo na ňu položiť a ako postupovať?
V panelových domoch a starých bytových domoch veľa možností nemáte. Na kvalitnú vrstvu podlahovej konštrukcie nezostáva dostatočná výška. Limituje vás osadenie dverí. Určite si pred rekonštrukciou podlahy nemontujte nové dvere. Môže sa stať, že ich budete dodatočne zarezávať. Komplikované by to bolo hlavne so vstupnými bezpečnostnými.
Na výber je teda linoleum, koberec, keramická dlažba, alebo plávajúca podlaha drevená, či laminátová. Posledná voľba je asi najvhodnejšia, pretože v byte tým znížime prašnosť a upevníte estetický vzhľad.
Akú podlahu vybrať?
Stará pravda, že nikto nie je taký bohatý, aby kupoval lacné veci, platí v tomto prípade dvojnásobne. Predpokladáme, že investícia do podlahy nebude sezónna záležitosť. Pri rozhodovaní by sa do jednej misky váh mala posadiť kvalita a do druhej estetická stránka. Veď podlaha bude dotvárať váš obytný priestor niekoľko rokov. Súčasný interiér sa jednoznačne prikláňa na stranu prírody. Či už ide o klasickú alebo exotickú drevinu, svojím dezénom dokáže vytvoriť súlad s akýmkoľvek štýlom.
Dnešné moderné podlahy nielen dobre vyzerajú a ľahko sa udržiavajú, ale sú omnoho prístupnejšie i k topánkam. Aj keď ide o drevo či laminát.
Vďaka pestrej ponuke dezénov a farebných odtieňov si aj tento materiál stále udržiava stabilný počet priaznivcov. Na prvý pohľad sú dekory laminátových parkiet imitujúce drevo na nerozoznanie od drevených podláh. Vrstva dekoračného papiera krycej vrstvy tejto podlahy môže imitovať okrem tradičných drevín aj exotické dreviny. Laminátová podlaha je cenovo dostupnejším kompromisom drevenej podlahy, ale stále ide iba o napodobneninu. Ponuka je veľmi bohatá a škála dekorov a farebných odtieňov prakticky nevyčerpateľná.
Pri rozhodovaní pamätajte, že od farby podlahovej krytiny bude závisieť optická citlivosť na nečistoty. Z hľadiska ošetrovania sú extrémne bledé alebo tmavé povrchy chúlostivejšie. Ak ste sa rozhodli pre podlahu z prírodného materiálu, musíte rátať s tým, že drevina vekom zmení svoj odtieň. Do menšej obytnej plochy, ktorú potrebujete opticky zväčšiť, si vyberte svetlejšie alebo neutrálne tóny. Na vytvorenie príjemnej a útulnej atmosféry zvoľte tmavší odtieň.
Skôr než položíme podlahu
Niektoré rekonštrukcie si vyžadujú strhnúť PVC, nalepené koberce či staré linoleá.
Dôležité je skontrolovať stav podkladovej vrstvy. Ak je poškodená, treba ju odstrániť alebo vyrovnať samonivelizačnou hmotou a spevniť penetračným náterom. Dosiahnete dokonale rovný povrch, na ktorý môžete ukladať akúkoľvek podlahovú krytinu.
Aby ste mali rekonštrukciu naozaj úspešnú, nesmiete zabudnúť na krokovú, protihlukovú izoláciu a zabezpečiť rovný pevný podklad na uloženie novej krytiny.
- Podklad pred položením parketovej plávajúcej podlahy musí byť čistý, suchý, rovný bez trhlín, pevný na tlak.
- Dovolená nerovnosť podkladu môže byť v rozmedzí ±2 mm.
- Relatívna vlhkosť podkladu musí byť menej ako 2% v prípade betónových podkladov a menej ako 0,5% v prípade anhydritových podkladov.
- Relatívna vlhkosť vzduchu počas pokládky a trvale po položení parketovej podlahy má byť 50%-60% a teplota 18°C-22°C.
- Povrchová teplota drevenej parketovej podlahy nesmie prekročiť 27°C. Sledovanie maximálnej povrchovej teploty je dôležité najmä v prípade pokládky parketovej podlahy na podklad s podlahovým vykurovaním, ale aj v prípadoch položenia v miestnostiach, kde dochádza k priamemu dopadu slnečných lúčov na parketovú podlahu, napr. podkrovná miestnosť so strešným oknom bez slnečnej clony.
Dobré rady
Pred pokládkou plávajúcej podlahy by mali byť steny a strop izby už omaľované. Ušetríte si zbytočné upratovanie.
Taktiež všetky stavebné úpravy musia byť ukončené. Podlaha sa jednoducho kladie na úplný záver rekonštrukcie bytu.
Je uznávaným pravidlom, že lamely plávajúcej podlahy smerujú od vchodových dverí k oknu izby.
Medzi stenou a podlahou musí byť dodržaná medzera, tzv. dilatačná špára.
Pri prekážke (napr. rúry kúrenia) je potrebné vytvoriť dostatočný, ale nie veľký otvor v podlahe, aby sme lamelu zasunuli až za prekážku a okolo rúry nasadíme krytku, nech výrez zamaskujeme.
Pri inštalácii bočných líšt sa pred navŕtaním uistite, či v mieste vŕtania nie je elektrické vedenie.
Spoje líšt je dobré prekryť tónovaným tmelom, alebo špeciálnymi krytkami.
Všetky uhly je dôležité rezať na uhlovej okružnej píle.
Lišty ktoré dosahujú k drevenej zárubni sa inštalujú až po osadení zárubní. Nechajte si preto v rezerve dostatočnú dĺžku lišty.
Starostlivosť o podlahu
V miestnosti s plávajúcou podlahou je citeľne nižšia prašnosť a dojem z izby je veľmi pôsobivý.
Aby to tak ostalo čo najdlhšie, musíme sa o plávajúcu podlahu patrične starať. Nebojte sa, údržba nie je vôbec náročná a zvládne ju aj malé dieťa.
- Na bežné ošetrovanie stačí vysávač, alebo metla. Dôležité je, aby bola podlaha vždy čistá.
- Malé nečistoty môžu vplyvom chodenia spôsobiť ryhy!
- Zaschnuté nečistoty odstránime vlhkou handrou.
- Pred vchodom do bytu používajte rohožku, aby sa zabránilo nanášaniu vody a piesku.
- Nožičky nábytku treba podlepiť filcovými podložkami.
- Nechodievajte po drevenej podlahe s kovovými podpätkami.
- Používajte zvlhčovač vzduchu, ak relatívna vlhkosť vzduchu v zimnom období vo vykúrenej miestnosti klesne pod 50%. Platí len pre drevenú podlahu.
- Ošetrujte podlahu aspoň 2x do roka čistiacim prostriedkom s ochranným filmom (napr. Diava parket), ktorý zabezpečí lesk, uľahčí následné čistenie, a zvýši odolnosť voči poškrabaniu podlahy.