Zavolajte nám, alebo napíšte. Radi pomôžeme a odpovieme na Vaše otázky.

Nonstop linka
0951 487 087

bytove@gmail.com


Facebook logo   Instagram logo   Youtube logo
Kúpeľne a Bytové jadrá

Renovácia kúpeľne

Rekonštrukcia kúpeľne Kúpeľňa, alebo aj bytové jadro v panelovom dome je dôležitou časťou bytu, ktorá ovplyvňuje kultúru bývania. Nespokojnosť užívateľov s konštrukčnými nedostatkami, dispozičným a materiálovým riešením najmä ľahkých jadier vedie k potrebe obnovy. Bytové jadrá sú po 30-40 rokoch užívania zastarané. Rozvody vody a kanalizácia končia svoju životnosť. Odstránenie nedostatkov vyžaduje venovať sa tomuto problému komplexne v rámci obnovy celého bytového objektu.

Skôr než začnete rekonštrukciu

Je nesprávne a nevhodné, aby bytové jadro prerábal užívateľ laicky a živelne ako jednotlivec, len ako náhradu pôvodných ľahkých priečok za murované s novými obkladačkami. Nesprávnym riešením, bez statického posúdenia nového dodatočného zaťaženia stropných konštrukcií, neriešením požiarnej bezpečnosti a mnohými ďalšími možnými chybami môže dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti celého objektu. Predstavu užívateľa o dispozičnom a materiálovom riešení obnoveného bytového jadra je potrebné skĺbiť s možnosťami stavebnej sústavy, požiadavkami noriem a hygienických predpisov, čo sa zabezpečí spracovaním projektovej dokumentácie.

Ako to robíme my

Rekonštrukcia bytového jadra je z pohľadu stavebníka jednoduchou záležitosťou, no z pohľadu majiteľa bytu sa jedná o stavbu storočia. Človek, veľakrát rád, že vôbec niekoho na prácu zohnal, ľahko podľahne medovým rečiam "skúsených majstrov" a častokrát aj nechtiac, v dobrom úmysle pristúpi na podmienky, ktoré sú pre neho nevyhovujúce. My to robíme trochu ináč.
 • Nesľubujeme Vám rekonštrukciu bytu, či prestavbu bytového jadra za "zázračné 3-4 dni". Aj keď sú na našom trhu "firmy" ktoré to dokážu. Každý stavebný materiál má predpísanú dobu schnutia. Ak sa táto nedodrží, jednotlivé zložky stavby sa správajú inak, ako by sme očakávali. Rekonštrukcia jednoducho musí trvať poctivých 6-10 dní (záleží od rozsahu prác).
 • Po obhliadke a zameraní bytu vieme odhadom vyčísliť spotrebu materiálu, dľžku trvania a sumu za prácu. Táto je pre nás záväzná, rovnako ako aj čas začatia a odovzdania prác.
 • Je vhodné vybaviť si všetky potrebné povolenia ešte pred začatím prác.
 • Upratovanie a likvidácia odpadu je téma, ktorá asi najviac trápi vašich susedov. My vieme odpad odviezť, ekologicky zlikvidovať a ak Vás to nebaví, chodby pravidelne upraceme.
 • Majstri Vám vedia poskytnúť odbornú radu, alebo pomôcť s rozhodovaním v priebehu prác.
 • Vďaka minimálnym nákladom sme schopní Vám zaručiť vynikajúcu cenu, vďaka kvalifikovaným pracovníkom zas vysokú kvalitu a rýchlosť prevedenia celej akcie.

Ako rekonštrukcia kúpeľne prebieha?

Kúpeľňa v RD po zásadnej prerábke Rekonštrukcia kúpeľne, alebo umakartového bytového jadra v podstate znamená, vymurovať vnútorné steny, položiť obklady stien a podlahové krytiny, ukotviť a napojiť vaňu (sprchovací kút), pračku, umývadlo a toaletu. Laik to vidí jednoducho, ale zasvätení vedia, že pri prerábke musíme myslieť aj na elektroinštaláciu a vodovodný rozvod kúpeľne. Stará kabeláž a rúry sú nepoužiteľné, tkaže sa nahradia novými. Môžeme inštalovať aj znížený sadrokartónový strop, vstupné zárubne do kúpeľne a wc, omietku z chodbovej strany stien. Pred výstavbou novej kúpeľne sa stará umakartová konštrukcia bytového jadra úplne odstráni a zlikviduje sa aj nebezpečný azbestový materiál.

Ako dlho prerábka jadra trvá a koľko stojí?

Pokiaľ sa rozhodnete pre kompletnú rekonštrukciu, rozhodne nečakajte, že bude prestavba hotová za dva dni. Podľa rozsahu rekonštrukcie a počtu remeselníkov, ktorí sa jej budú venovať, sa môže doba realizácie Kúpeľňa v RD po úpravách pohybovať približne medzi 5 až 10 dňami.
Cena je prirodzene tiež variabilná (záleží na použitých materiáloch, veľkosti kúpeľne a mnohých ďalších faktoroch), najčastejšie sa však pohybuje celková cena okolo 3500 až 5000 eur pri štandardnom vyhotovení. Za značkové a luxusné prevedenie sanity, či obkladov však môžete zaplatiť aj viac.

Požiadavky na bytové jadro

Kúpeľňa musí umožňovať používanie zariaďovacích predmetov na umývanie, kúpanie a sprchovanie. Pokiaľ nie je riešené umiestnenie práčky s uzavretým cyklom prania v inom priestore, je potrebné zabezpečiť jej inštaláciu. Záchod nesmie byť priamo prístupný z obytných miestností, ani z priestoru na varenie, stolovanie alebo uskladnenie potravín. Najmenšie pôdorysné rozmery WC pri otváraní jeho dvier von sú 80 x 110 cm. V bytovom jadre musí byť zabezpečené vykurovanie alebo prikurovanie tak, aby teplota vzduchu v čase používania bola najmenej 24 C. Steny bytového jadra musia dosahovať súčiniteľ vzduchovej nepriezvučnosti aspoň 42 dB, stropy súčiniteľ kročajovej nepriezvučnosti 47 dB. Vetranie musí byť zabezpečené osobitne pre WC a kúpeľňu. Minimálny výkon vetrania kúpelňe je 75 m3/h a záchodu 25 m3/h. Miestnosti bytového jadra sú súčasťou požiarneho úseku bytu. Inštalačný priestor musí byť preto v úrovni každého stropu utesnený nehorľavými látkami. Priestupy vetracích prieduchov požiarnym stropom musia byť utesnené nehorľavými látkami. Rekonštrukcia bytu a kupelne Bytové jadro sa má aj v rámci obnovy riešiť tak, aby po vyčerpaní fyzickej životnosti jednotlivých prvkov bola možná ich ľahká výmena.

Polovičaté rekonštrukcie?
NIE !

Nie raz sa provizórne (ale nie lacné) tapety, lišty, doplnky, obklady musia znova prerábať, takže platíte dvakrát. Keď natriete chátrajúce auto krásnou metalízou, stále pôjde o rozbité, staré auto. Polovičné riešenia nemajú trvácnosť. Umakartová stena je pružná, takže ak obložíte jadro, obklad drží vďaka silným lepidlám, škáry sa však časom uvoľnia, popraskajú a udržujú sa v nich vlhkosť a nečistoty. Metódu „lacných“ riešení si prisvojili niektorí majstri-truhlíci, ktorých práce pôsobia navonok skvelo, najmä na fotkách.

Na lacnej rekonštrukcii môžete prerobiť

Citát z článku Rekonštrukcia kúpeľne, autor Maja Tallová 2009, www.mojdom.sk
Nešetrite tam, kde to nie je potrebné, napríklad na obklade. Neboli by ste prví ani poslední, ktorým sa páčia drahšie obkladačky, ale smutne konštatujú, že si ich nemôžu dovoliť, a preto redukujú svoj zámer. Hoci atraktívny obklad navonok pôsobí nedosiahnuteľne, bytové jadro celkovú sumu rekonštrukcie nemusí vždy ovplyvniť až tak výrazne. Je to mylný argument na škrtanie rozpočtu. Pri bežnej ploche kúpeľne s WC odhalíte, že rozdiel v cene bežných a kvalitnejších obkladov je zanedbateľný, pokiaľ si nemienite obložiť kúpeľňu niektorým z najnovších módnych (a cenových) výstrelkov. Nekvalitný „akciový“ obklad zo supermarketov kúpeľňu začlení do „treťotriednej“ kategórie.
Paradox je, že celkom zbytočne. Pod 3 900 € sa už dnes nedá kompletne zrekonštruovať kúpeľňa v bežnom byte, a preto rozdiel v cene obkladu 150 až 300 € nehrá veľkú rolu. Práve naopak, pozdvihne celkový dojem z kúpeľne a očividne i cenu bytu. Navyše, s kvalitnými obkladačkami sa pracuje pohodlne a presne, nemajú odstávajúce rohy, odlišnú hrúbku a nerovnaké odtiene.

Urobíme to za vás.   Kompletne všetko !

Už sa niekoľko krát stalo, že nás požiadali naprávať nedostatky po "šikovných a lacných" majstroch. Bývajúci však rozhodne ušetria čas, nervy aj peniaze, keď sa hneď na začiatku obrátia na firmu, ktorá urobí rekonštrukciu profesionálne a hlavne kompletne so všetkými prácami. Častokrát na tom aj nemálo získajú. My k zmluve prikladáme rozpočet, ktorí aj dodržíme. Poplatok za zameranie, konzultácie a prípravu rozpočtu (45 €) odrátame po zrealizovaní zákazky, takže sú bezplatné.

Zaužívané pravidlá a normy

 • Výška umývadla 87cm
 • Výška vodovodnej batérie zo steny nad umývadlom (os) 105cm
 • Výška odpadového sifónu (os) 53cm
 • Výška vodovodného prívodu k stojankovej batérii - bežné umývadlo 60cm
 • Výška spodnej vonkajšej hrany pisoárovej mušle 65cm
 • Výška sedáka WC 42cm
 • Výška vaňovej batérie (os) 70cm
 • Výška el. zásuvky v kúpeľke 135cm
 • Výška sifónu pre pračku 55-65cm
 • Výška pračkového ventilu 50-70cm
 • Rozteč vsuviek pre batériu (os) 15, alebo 10cm
 • Šírka priestoru pre WC min. 80cm
 • Výška sadrokartónového stropu min. 235cm

Nákresy bytov, rôzne varianty jadier

Niekoľko nákresov jednotlivých typov bytov, s ktorými sme sa stretli počas našej praxe. V rôznych typoch bytoviek, sa môže skutočný stav od nákresu drobne líšiť, alebo môže byť situovaný na opačnú stranu.
bytove jadro 1 bytove jadro 2 bytove jadro 3 bytove jadro 4 bytove jadro 5 bytove jadro 6 bytove jadro 7

Záruky

Na kvalitu stavebného a inštalačného materiálu poskytujeme záruku podľa udania výrobcov.
Spravidla je to 2 roky.

Na prevedené vodárenské práce poskytujeme 2 ročnú záruku.

Na elektroinštalačné práce poskytujeme záruku 2 roky.

Na stavebno-montážne práce poskytujeme záruku 2 roky.


© 2004-2024 design marek bečka & liporec, bez súhlasu je kopírovanie a preberanie materiálov zakázané | Hosting: ponuka.net